6. ročník akce Hrajme si i hlavou

Ve dnech 20.- 21.6. 2013 se na Tylově nábřeží uskutečnil již 6. ročník akce "Hrajme si i hlavou"! Připraveno bylo velké množství stánků s pokusy, které si mohl každý účastník sám vyzkoušet. Nechyběla ohňová kouzla, hrátky se suchým ledem a škrobem, oblíbené optické klamy, netradiční pokusy se zvukem, optikou i elektřinou. Každý si také mohl procvičit svůj vestibulární systém i znalosti o těžišti při budování netradičních staveb.

Ani letos nechyběla pozorování hvězdářskými dalekohledy a zajímavosti o vesmíru.

Novinkou byla účast dalších pomocníkům, která snad vydrží i na další léta. Velmi zajímavý stánek s pomůckami pro nevidomé připravilo Speciálně pedagogické centrum pro zrakově postižené děti Hradec Králové. Zde bylo možné jen podle hmatu poznávat různé obrázky a bankovky, vyzkoušet si chůzi se slepeckou holí nebo si třeba napsat své jméno Braillovým písmem.

Své (především robotické) výtvory, se kterými sklízejí i mnoho cen, přišli představit děti a vedoucí z Domu dětí a mládeže v Hradci Králové, mezi nimiž se, jak doufáme, najdou i další aktivní spolupracovníci naší akce a také nadějní studenti přírodovědeckých disciplín. V neposlední řadě se představil i stánek ELI beamlines, který seznámil návštěvníky s připravovaným projektem na stavbu obřího laseru u Prahy a předvedl zajímavé experimenty s lasery.

U návštěvníků byla také oblíbená "Temná slůj", kde jsme ukazovali nevšední experimenty, které ke svému efektnímu provedení potřebují tmu. Zde bylo k vidění mnoho světélkujících hmot, různé fascinující výboje, plazmové koule a třeba i duha. Pokud vás napadá, že duha ve tmě je nějaká zvláštní, přijďte to prozkoumat zase za rok... Atmosféru dokreslovalo motivační video, které najdete třeba na našem facebookovém profilu. Zde si nás můžete najít a podpořit tuto akci.

Jako každý rok mohly děti za aktivitu a správné odpovědi získávat hlavounky. Ty si potom vyměňovali za různé ceny - balónky, píšťalky, kompasy, magnetky atd. Zvláštní a velmi žádanou cenou však byla i vstupenka na večerní program Hvězdárny a planetária v Hradci Králové, která proběhla v pátek večer. Kdo přišel, ten nelitoval, volných míst tam opravdu moc nezbylo.Závěrem dovolte, abychom poděkovali všem "hravým vědcům", kteří pro všechny malé i velké návštěvníky tuto akci připravili a bez nichž by se ani nemohla konat. V letošním obrovském vedru, kdy ve čtvrtek u nás bylo nejtepleji z celé Evropy, byl jejich výkon obdivuhodný. A ještě víc si ceníme toho, že i přes tato úmorná vedra se na nás přišlo podívat přes 3000 lidí! Cení si toho i náš Albert, který se stal od letošního roku maskotem akce. A tak se nebojte, příště ho určitě zase uvidíte!

Těšíme se na vás v roce 2014!

Plakát k 6. ročníku.

V rámci akce proběhla i Přednáška Hvězdárny Hradec Králové.

Fotografie najdete na našem facebooku.

Jak to na akci vypadalo můžete vidět na videu:

Napsali o nás

Hradecký deník 21. 6. 2013
Hradec Králové.cz
Jan Veselý: Astronomie pro slepce

Archiv

Organizátoři


Univerzita Hradec Králové

Akce se koná za podpory
města Hradec Králové

Dále se na akci představí


SPC pro děti s vadami zraku při SŠ, ZŠ a MŠ Štefánikova
Hradec Králové
ELI Beamlines


Dům dětí a mládeže
Hradce Králové

Kontakt:

michaela.krizova@uhk.cz