4. ročník

Čtvrtý ročník akce Hrajme si i hlavou probíhal v roce 2011 opět v červnu a to ve dnech 16. - 17. 6.

Nosným prvkem bylo téma velmi široké a obsáhlé - ČLOVĚK. A co vše bylo návštěvníkům k dispozici? Stánky zaměřené na lidské tělo - zkoumali jsme vlastní smysly a jak se na ně můžeme spolehnout, měřili jsme tlak a ukazovali si, jak velký tlak v těle působí, trénovali jsme zásady první pomoci, objevovali různé optické klamy a filmové triky, které používají i světové produkce - např. se v Amesově místnosti mohlo zkoušet, jak se natáčí trpaslíci a obři.

Dalším velkým okruhem byly historické experimenty, které lidstvo posouvaly dál k dnešnímu vědění, tipovali jsme, kolik vody potřeboval Pascal k rozbití sudu nebo jak se dá nabírat voda podle Archiméda. Mnoho pokusů bylo zaměřeno i na oheň - živel, který lidstvu pomáhal již od prvopočátku. Lámat hlavu jsme si dále zkoušeli nad mnoha hlavolamy, matematickými vystřihovánkami a starými matematickými postupy. Návštěvníci tak např. zjistili, jak se kdysi násobilo v Číně, jaké zajímavé poměry jsou mezi určitými objemy těles a mohli ověřit, zda opravdu funguje Pythagorova věta.

Oblíbenými stánky byly i ty zaměřené na fyzikální kouzla a odhalování jejich tajemství. Nechyběly však ani ani hračky z odpadků, zajímavé hudební nástroje, vzduchové dělo, ultrazvuková kytara a mnoho dalšího. Chybět nemohlo ani poutavé povídání (nejen) o Slunci a pozorování např. slunečních skvrn.

K dispozici opět byly i přednášky a trasy, které byly spojené s dalšími soutěžemi. U jednostlivých stanovišť každý účastník za splnění myšlení tříbících úkolů získával "hlavounky", které bylo možné vyměnit za krásné ceny - joja, přívěsky, lupy, návody na skládačky atd.

Fotogalerii z akce si můžete prohlédnout zde. Děkujeme všem, kteří se na akci aktivně podíleli a především těm, kteří na akci přišli. Každým rokem je návštěvníků více a více, letos jsme pokořili hranici dvou tisíců návštěvníků, a tak doufáme, že i příští rok bude akce takto vydařená!
Těšíme se na vás!

Archiv

Organizátoři


Univerzita Hradec KrálovéPartneři


Město Hradec Králové


Dále děkujeme

MERKUR TOYS

Kontakt:

michaela.krizova@uhk.cz