3. ročník

Ve dnech 17.-19. 6. 2010 se na Tylově nábřeží v Hradci Králové uskutečnila další (již třetí) akce Hrajme si i hlavou. Na akci dorazilo opět hodně škol, nejen z blízkého okolí, a děti si tak mohly vyzkoušet mnoho zajímavých věcí. Jsme moc rádi, že každý rok dorazí škol více, někteří učitelé na akci chodí již pravidelně a začali k nám chodit i bývalé studentky a studenti, kteří si v minulých ročnících zkoušeli na akcích stát u stánků, již v nových rolích se svými žáky. Děkujeme za vaši přízeň i ohlasy!

Plakát k 3.ročníku.

- STÁNKY

Jak je pro akci Hrajme si i hlavou typické, hlavní program probíhal na Tylově nábřeží, kde bylo připraveno mnoho tematicky zaměřených stánků. Během návštěvy stánků tak mohly děti procestovat různá zákoutí naší Země - vidět sopku a tekuté písky, vyzkoušet hydrofobní písek, změřit si vlastní rychlost a porovnat ji se zvířecí říší. Dočíst se pak mohly o živlech a jejich nebezpečných podobách, naučily se orientovat v přírodě podle světových stran a také netradičně měřit čas. Mohly také zjistit, jak probíhá pravé fyzikální měření v přírodě. Civilizaci a města zahrnovaly informace o mincích a pokusy s nimi, hlavolamy tvořené sirkami, autíčka poháněná vodíkem a vodní párou, zbraně v podobě kouřového děla a různých raket. Ke všemu spousta doplňkových informací. Z víček od PET lahví, z papíru a ze dřeva se mohly učit, jak postavit most, věž nebo jiné zajímavé stavby, a inspiraci mohly hledat na fotografiích největších a nejzajímavějších staveb u nás i ve světě. Stavby se neobejdou bez kladek, které nám šetří práci, a to se dalo vyzkoušet na vlastní svaly, kdy se děti zvedaly pomocí různého zapojení kladek a zjišťovaly, kdy jim to jde nejsnadněji. Podobně oblíbenou aktivitou byla chůze po laně, kde se zkoušelo, že práce s těžištěm není až tak jednoduchá, jak se může zdát.

Civilizace s sebou přináší mnoho odpadu, na který byla zaměřena i naše soutěž, a tak zde byla možnost naučit se správně třídit odpadky např. pomocí různých obrázků, soutěži v "rybaření" s odpadky a pomocí různých hlavolamů. Využití odpadků bylo i na hračky z odpadu, které byly připraveny především pro ty nejmenší. Každý si také mohl vypočítat, jak velkou zátěž pro planetu je jeho život, a zjistit, jak by se mohl chovat lépe. Podobně jako robůtek Wall-e, který lisoval odpadky do co nejmenšího objemu, si mohly děti zkusit, o kolik PET lahví více se vejde do jedné krabice, když je sešlápnou. Podrobně se bylo možné seznámit s tak často zmiňovaným oxidem uhličitým, který jsme měli v podobě suchého ledu a zkoušely různé jeho vlastnosti. Jeden stánek (také zaměřený na pokusy s odpadky) si připravili i studenti z gymnázia J. K. Tyla.

U stánku kolegů z Hvězdárny a planetária v Hradci Králové si potom každý mohl mimo jiné zkusit, jak dobré jsou jeho oči při pozorování planety WASTE, která hraje hlavní roli v již zmiňované nové soutěži. Zatím se tato planeta může pozorovat jen na naší akci, když její obrázek umístíme na druhý břeh Labe, a doufejme, že to tak zůstane. Když budeme myslet hlavou, snad se nám podaří zabránit tomu, abychom se stali také jen planetou odpadu.

Na každém stanovišti byl připraven úkol, za jehož splnění děti získávaly Hlavounky. Ty si potom mohly proměnit za lupy, joja, samolepky, návody na všelijaké krásné skládanky atd. Ke všemu byl k dispozici návod na jednoduché pokusy a zajímavosti z historie, případně fyzikální princip.

- PŘEDNÁŠKY A TRASY


I z přednášek si bylo možné vybrat spoustu zajímavého - šifrování, zajímavé stolní hry (piškvorky a hry podobné), teorie relativity pro nejmenší, Země ve vesmíru, život mimo planetu Zemi světelné znečištění atd. Pro nejmenší potom bylo připraveno fyzikální divadlo - pohádka s pokusy. Nově jsme do programu zařadili i tematicky zaměřené trasy projektu CESTOU - NECESTOU S GPS A BEZ. V nabídce byla jedna trasa s GPS přístroji a jedna bez nich, ale v obou případech se plnily různé úkoly, které žáky dovedly až k „pokladu“.


gorily.JPG

- SOUTĚŽ

Letošní novinkou byla soutěž Hlavou na... WASŤANSKÉ PROBLÉMY, ve které soutěžily dětské kolektivy i jednotlivci ve stavbě mostu a paláce. Všechny stavby musely splňovat určitá kritéria a hlavně musely být postaveny z odpadků. Soutěž komiksovou formou představila novou planetu WASTE a její problémy - především s odpadky. Soutěž sloužila jako paralela nejkatastrofičtějším scénářům o budoucnosti naší planety a my s ní počítáme i nadále, kdy další ročník pro planetu přinese další vymoženosti vymyšlené dětmi. Nejlepší stavby z odpadu hodnotila odborná komise i účastníci akce. Na výsledky i celou soutěž se můžete podívat zde.
Každá trasa byla připravena ve dvou variantách - pro malé a pro velké. Jedna trasa probíhala v Informačním centru Obnovitelné zdroje a byla tedy zaměřená především na obnovitelné zdroje energie. Druhá trasa vedla okolím akce Hrajme si i hlavou a, jak už název trasy napovídá, představila přístroje GPS, jejich různé funkce a zajímavosti, které jsou s nimi spojeny. Trasy byly zatím určeny jen pro žáky Královehradeckého kraje.

- SBÍRALI JSME MOBILY

Děti a všichni kolemjdoucí se dále mohli dočíst o problému s elektroodpadem, který je vysoce nebezpečný a hromadí se nám v neuvěřitelném množství. Boj proti němu nebude jednoduchý, ale začít může každý sám např. tím, že nám donesl svůj starý mobilní telefon. Ty jsme nahromadily ještě s pomocí studentů a zaměstnanců z UNIVERZITY HRADEC KRÁLOVÉ a na konci června 2010 je dovezli do ZOO Praha, odkud za každý mobilní telefon poputuje 10 Kč na podporu goril v Africe. Tím, že se bude elektroodpad recyklovat a znovu používat, se také omezí těžba nerostných surovin v Africe, a tím se snad alespoň zpomalí tempo devastace přírody. Pro více informací klikněte na obrázek

gorily.JPG

Žádali jsme o pomoc se sběrem doma povalujícího se nebezpečného odpadu ve formě nepoužívaného a prach přitahujícího mobilního telefonu. Podařilo se nám nasbírat téměř 800 starých mobilních telefonů a dne 30.6. jsme je odevzdali v ZOO Praha. Na fotografii vidíte, jak takové množství mobilů vypadá.

logo3.JPG, 12kB Více fotografií z odevzdávání mobilů můžete vidět zde.gorily.JPG

Další informace najdete např. zde nebo také zde

Děkujeme, že jste přišli, a těšíme se na vás na dalším ročníku!!!

Díky opět patří i všem, kteří nám s akcí pomáhali. Děkujeme!


Fotogalerie

   
prednasky-divadlo.jpg   stanky1.jpg   stanky2.jpg   stanky3.jpg   wastane.jpg
Přednášky a divadlo   Stánky 17.6.   Stánky 18.6.   Stánky 19.6.   Wastanské problémy  
     
 


Napsali o nás

Novinky.cz

Odevzdane mobily

Archiv

Organizátoři


Univerzita Hradec KrálovéPartneři


Město Hradec Králové

Kontakt:

michaela.krizova@uhk.cz